Nerine bowdenii

1.70 

U pakovanju je jedna lukovica obima 14+ (14-18) cm. Isporuka u jesen i proleće.

Broj artikla: 2617 Kategorija:

Opis

N. bowdenii je lukovičasta biljka sa planinskih predela Južne Afrike. Lukovica je izdužena tj. ima lažno stablo koje formiraju listovi. Lukovica je visine oko 5-6 cm a lažno stablo oko 7-9 cm tako da je visoka oko 12-15 cm. Ljuska lukovice je tamnobraon boje. U prirodi cveta u jesen. Kada lukovica poraste do prečnika oko 14 cm i više onda se deli na dve lukovice, kao napr. kod lukovica narcisa koje dobro poznajemo. List je sličan kao kod narcisa samo veći, dužine do oko 30 cm a širine oko 2-3 cm. Cvetna drška je debela, bezlisna, visine 50-70 cm na čijem vrhu je cvetna lopta prečnika oko 20 cm koja je sastavljena od 6-12 pojedinačnih cvetova roza boje.
Gajenje: Pošto lukovica nije zimootporna o tome treba voditi računa ako se gaji u hladnijim oblastima. Može se gajiti u bašti ili u većim saksijama u propusnoj humoznoj zemlji.
Kada se gaji u saksiji onda u jesen u hladnim krajevima treba saksiju uneti u prostoriju gde se ne smrzava temp. (5-10℃) u suvoj zemlji (prestati zalivati) sve do proleća. U saksije se sadi tako da vrh lažnog stabla malo viri iznad zemlje.
Kada se gaji u bašti (opisaću kako ja gajim, znači u Vojvodini) sadi se u proleće kada uslovi dozvoljavaju (mart-april) na dubinu tako da vrh lukovice-lažog stabla pokrijem sa oko 5-7 cm debelim slojem zemlje. U proleće narastu listovi koji se leti osuše a krajem leta (avgust-septembar) iz zemlje rastu drške sa cvetovima-vidi sliku. Kada drške polegnu, osuše se mogu se lukovice vaditi. Deo lukovica čuvam do proleća za prodaju a deo, kada se prosuše rane na lukovicama i korennju još u jesen posadim ako vreme dozvoli. U hladnijim predelima a posebno ako nema snežnog pokrivača treba zaštititi lišćem, korovom, slamom, agrifolijom… Voli vlažnu zemlju, sunčane ili polusenovite položaje.